18 липня 2008 року, п'ятниця
№25 (118)


останнiй номер RSS PDF-версiя


пошук по сайту:
Роздiли :   Головна Фестиваль Світський раут Мода Подія Винний гід Гурман Клуби Театр Кіно Виставки Cross-promo Меморіальна фотодобірка Общество  


Фестиваль
18/07/2008
«Шешори» вмістили всіх
Кількість гостей фестивалю «Шешори’2008» сягнула близько 50 тисяч людей

С 12 по 14 липня в маленькому селі Воробіївка Вінницької області відбувався фестиваль етнічної музики та лендарту «Шешори Подільскі. Багатоголосся». Цьогорічний фестиваль став наймасштабнішим за всі шість років існування «Шешор». Близько 50 тисяч гостей фестивалю танцювали під музику колективів з України та Європи, вчилися гончарству, розпису по склу та мистецтву створювати ляльки-мотанки, співали пісні, водили хороводи, милувалися об’єктами ленд-арту, купляли сувеніри та етнічну одежу, дивилися вистави та кінофільми.

Вихідними на Вінниччині вдруге пройшов фестиваль «Шешори Подільські», хоча в історії фестивалю цей рік – вже шостий. Перші чотири роки фестиваль «Шешори» відбувався у карпатському однойменному селищі, а потім керівництво вирішило змінити концепцію і зробити фестиваль пересувним. Такий крок був дуже ризикованим, адже мальовнича карпатська природа додавала фестивалю неабиякої популярності. Але, незважаючи на скептичні прогнози, фестиваль «Шешори Подільські» вже в минулому році зібрав вдвічі більше гостей, ніж останній із «карпатської серії» – понад 15 тисяч людей замість 7 тисяч. А в 2008-му році кількість гостей навіть перевищила очікування керівництва – до Воробіївки приїхало загалом за три дні близько 50 тисяч людей, 5 тисяч з яких жили в наметовому містечку.

Звісно, не всі гості були фанатичними шанувальниками етнічної музики, але такий ажіотаж навколо «Шешор» робить фестиваль найпопулярнішим з українських аналогічних свят. Конкуренцію йому становить тільки свято Олега Скрипки «Країна Мрій», яке проходить напередодні «Шешор» у Києві. Тим не менш, «Країна Мрій» в цьому році скоротилася з трьох днів до двох через брак коштів. А «Шешори», за словами директорки фестивалю Ольги Михайлюк, вперше за шість років став самоокупною та прибутковою акцією, незважаючи на доволі великий бюджет у 300 тисяч доларів. «Для України фестиваль «Шешори» – рідкісний приклад вдалої співпраці українського культурного фонду, міжнародних культурних структур, місцевої адміністрації та спонсорів», – каже Ольга Михайлюк. До речі, позитивні зміни торкнулися і самого культурного фонду. Якщо раніше засновником фестивалю була благочинна організація «Інформаційний центр «Зелене досьє», то зараз культурологічна її частина відокремилася в фонд «Арт поле» і, окрім власне «Шешор», почала займатися культурними проектами — організовувати концерти (наприклад, виступ гурту «Даха Браха» у Вінниці), видавати диски («Карпатський диск» з піснями трьох українських гуртів і трьох іноземних). А другим за масштабністю проектом «Арт Поля» після «Шешор» став фестиваль української музики «Уніж» у Закарпатті, проведений цього року на свято Трійці.

Від 5 до 75 гривень за мистецтво


Незважаючи на величезну кількість народу, керівництву фестивалю все ж таки вдалося пристойно вирішити організаційні питання. Якщо починати критику з Вінницького вокзалу, звідки прибували гості, організаторів можна пожурити за недостатню кількість маршрутних таксі, що їхали на «Шешори Подільскі», але похвалити за розставлені по дорозі до фестивалю вказівники для машин. За 50 гривень реєстраційного внеску гості могли розташуватися на території «Шешор» у наметі (своєму, або орендованому за 25 гривень у туристичних компаній, що працювали на фестивалі), вільно відвідувати численні майстер-класи музикантів і майстрів, дивитися вистави і кіно. За 75 гривень гостям дарували шешорський диск, а також перепустку на всі заходи фонду «Арт поле» протягом року. Наметове містечко розтягнулося аж до лісу, але місця вистачало усім зареєстрованим гостям. Туалети і душ, організовані Вінницькою облрадою, не виблискували ідеальною чистотою, але, принаймні, їхня кількість дозволяла не створювати черг. Щоб потрапити на фестиваль лише на один концертний день без поселення, треба було заплатити лише 5 гривень.

Фолкові суміші


«Шешори Подільські. Багатоголосся» мали потужну музичну програму. Окрім зірок української етно-сцени — музикантів «Даха-Браха», «Перкалаба», «Пропала грамота» — на фестивалі виступило багато іноземних гуртів із Франції, Великобританії, Швеції, Чехії, Польщі, Грузії, Росії, Німеччини та Білорусі, – загалом 10 ансамблів із 23-х гуртів-учасників фестивалю.

У перший день публіку вразили темношкірі хлопці з франко-сенегальського гурту Nourou, які грали африканський фолк, змішаний з реггі та фанком. Вразили професійністю, музичним драйвом та інтерактивом: «Слава Україні!», — запально викрикував українською соліст гурту Еладж Ембодж у перервах між піснями.
Хедлайнером першого дня був гурт «Пропала грамота», соліст якої — Павло Нечитайло працював ведучим на сцені протягом всіх фестивальних днів. На виступ він вдягнувся в траурно-чорний балахон, і міцним, дуже щирим вокалом заворожував публіку, майже як Володимир Висоцький у свій час.

Другий день запам’ятався вдалим спільним виступом німецько-естонського «Харків Клезмер бенду» та українця Тимура Фішеля, які доволі жваво зіграли декілька старовинних клезмерських мотивів. Взагалі єврейська музика на Шешорах вже отримала обов’язкову «прописку» — минулого року тут виступала єврейська капела Мерліна Шепарда, дружина якого проводила майстер-клас з виконання наспівів-нігунів. А в цьому році до майстер-класу по нігунах додалися уроки по єврейських танцях та навчання охочих витинанки рейзеле.

На третій день виступали гурти «Даха Браха» та «Перкалаба», які вже давно працюють із фестивалем. Під етно-барабани «Дахи Брахи» та гуцульський ска «Перкалаби» зазвичай проходять найенергійніші танці й найчисленніші хороводи. «Даха Браха» виступила добре, але традиційно, а от «Перкалаба» здивувала новою програмою та новим іміджем соліста Андрія Федотова. На сцену він вдягнув костюм від Hugo Boss замість звичних цвітастих штанів. Музика «Перкалаби» стала більш спокійною і дуже стильною. Публіка, що чекала на звичний ска-етно-панк, спочатку трохи розгубилася, але все одно сприйняла зміни добре.

Сягаюче мистецтво


Музичну частину фестивалю цього року суттєво доповнювала частина театральна. На «Шешорах’2008» театрів було три — у перший день виступав фольклорно-етнографічний центр Дербенівка із Росії, із Чехії заради виступу в другий день приїхав театр «Лишень», а третій день віддали театральним хедлайнерам «Шешор» — центру сучасного мистецтва «Дах». Щоправда — «день» — це умовно, тому що насправді вистави проходили вже за північ, коли закінчувалися концерти. Актори виступали на окремій сцені, а на основній у той час грали етно-діджеї у супроводі фаєр-шоу.

З театральної складової фестивалю найнеочікуванішою видалася лялькова вистава Savitri чеського театру маріонеток «Лишень», зроблена в манері театру абсурду на вічні теми сексу та грошей. Театр Дах заради виконання свого спектаклю побудував ціле дерев’яне містечко, в якому під час вистави відбувалося вогняне шоу. Музичний супровід вже традиційно склали барабани «Даха Брахи».
З’явився на «Шешорах» і кіно-напрямок. По-перше, у вигляді кліпів, які знімали режисери Олесь та Андрій Санін за допомогою гостей фестивалю, які пробували себе у ролі акторів, операторів, декораторів чи стилістів. Зняте відео демонстрували на концертах під час виступів аутентичних колективів. А в останній день шешорська публіка зняла фільм про саму себе, присвятивши її Артуру – символу цьогорічного фестивалю (символом Артур став, тому що один з гостей цілу ніч викрикував на весь наметовий табір «Арту-у-ур!», і дістав всіх так, що цей викрик пішов у маси, а самому Артуру навіть поставили імпровізований пам’ятник).

По-друге, на фестивалі працював кінозал, що розташувався у клубі села Воробіївка. У кінозалі показували документальні стрічки, мультфільм «Злидні» режисера Степана Коваля, що переміг у «Берлінале 2006». Показали й тільки-но знятий фільм польського режисера Яна Сосінського про гурт «Перкалаба».
Окремий вид мистецтва на «Шешорах» — ленд-арт, з якого власне все і починалось. На цьогорічному фестивалі арт-об’єкти розмістили за течією річки Південний Буг. З галереї просто неба виділялася робота аргентинського художника Алехандро Гузетті «Літаючи риби», зроблена зі звичайного повсякденного сміття. До слова, художник також провів три майстер-класи, показуючи всім бажаючим, як перетворювати сміття на витвори мистецтва. Ще один цікавий арт-об’єкт зробили художники Дмитро Матюхін та Влада Сошкіна. Роботу «Світоч», виконану із листя латаття та 3,5 тисяч зубочисток, вони розмістили прямо на воді. Простий, але метафоричний витвір під назвою «Споглядання» вийшов у молодої художниці Анастасії Скорикової. Віконце, що висіть під вербою біля річки, символізувало життя природи зсередини.

Торгівля за межами музики


Окрім культурологічної частини, фестиваль широко розгорнув розважальну та інтерактивну складові. Найпопулярнішою з розваг став ярмарок. Причому одна частина торговців вирішила чесно і законно торгувати в межах фестивалю і платила щоденний внесок 300 гривень, а інша розмістилася за межами фестивалю і підпорядковувалася лише обладміністрації Вінниччини. Продавали традиційно етнічний товар, який вже встиг трохи наскучити: вишиванки, дерев’яні прикраси та кухонне начиння. Цікавою пропозицію було хіба що взуття із конопляної тканини, яке також продається в Києві на Андріївському узвозі. Поряд із цим торгівці привезли вже зовсім неформатні дешеву біжутерію, пластмасові іграшки та інший непотріб. Тим не менш торгівля йшла жваво і продовжувалася до глибокої ночі.

Харчовий ярмарок теж розмістився більшою частиною за межами фестивалю, але це вже було за проханням організаторів. За словами директора Ольги Михайлюк, керівництву дуже б не хотілося перетворити фестиваль на пікнік, «де музика обслуговує торгівлю», тому й пішли на таке рішення. Тут продавали всі види шашликів, недорогу смажену й копчену рибу (5 гривень за 100 грамів), якої на Поділлі вдосталь, та медовуху — вино із меду, що користується популярністю на всіх етнічних фестивалях України.
А на території фестивалю функціонувала козацька кухня зі смішними цінами за обід (5 гривень за порцію), а також Чайна, з уже несмішними цінами на чай – (50 гривень за літр). Тим не менш тібетський, алтайський та індійський чай із молоком та спеціями, зібраний командою «Масала клубу», користувався популярністю і за ним на годину вперед розписувалася черга.

Ще однією розвагою на фестивалі став пляж. Через велику кількість людей вода у Південному Бузі швидко змішувалася із річковим мулом, тому купатися гості фестивалю намагалися ходити якнайдалі. Після купання пропонувалося розфарбувати тіло крішнаїтським боді-артом та вплести собі в волосся хіппівську «расточку».

Шешорське майбутнє


Якщо торік після підбиття підсумків керівництво фестивалю постало перед гамлетівським питання щодо існування «Шешор», і тодішній фінансовий директор фестивалю Тамара Малькова розповідала, що «Шешори» працюють собі в мінус, то зараз точно можна сказати: «Шешорам’2009» — бути!». Залишилось вирішити — де бути. Директор Ольга Михайлюк виокремлює два варіанта: провести ще один фестиваль на Вінниччині або переїхати в Полісся. Остаточну відповідь агентство «Арт Поле» дасть восени цього року.

Марина АРСЬОНОВА. Володимир ШЕСТАКОВ (фото)


Статтi по темi:
 

18/07/2008 | Неллі Фуртадо сховали від киян. Співачку на столичному концерті розгледіли не всі охочі


 №45 (5096), 25 квiтня 2018 всi статтi

Браво, «Максимум»!

Добре відомий усім любителям бального танцю юніорський Танцювальний фестиваль у Блекпулі вперше відбувся 1947-­го і відтоді щороку збирає молодих танцюристів із усього світу. Кращі пари рушають до...

детальнiше
«Київтеплоенерго»: за кроком крок

Учора депутати Київради прийняли рішення щодо виконання чергового етапу завершення угоди з «Київенерго». Фактично передача майна, що перебувало в управлінні компанії, в експлуатацію КП...

детальнiшеimages images новини
images
01:00 |  Windows 10 стежить за користувачами
images images images
22:00 |  Медики знайшли в людському організмі новий орган
images images images
20:00 |  Чим вона може бути небезпечна гомеопатія
images images images
18:00 |  У Хрещатому парку проведуть фестиваль вуличних культур
images images images
16:00 |  До Дня пам’яті та примирення i 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у столиці відбудеться низка заходів
images images images
14:00 |  У столичному парку з‘явилося смарт-дерево для гаджетів
images images images
12:00 |  Кияни зможуть безкоштовно вакцинувати тварин від сказу
images images images
10:00 |  Фестиваль чемпіонів, фан-зони та масштабна трансляція: що очікуватиме на вболівальників Ліги Чемпіонів УЄФА
images images images
08:00 |  У Контакт-центрі обговорять питання Оболонського району
images images images
06:00 |  Протягом вихідних у столиці тривали роботи з фрезерування, ремонту дорожнього одягу та облаштування нового покриття
images images images
03:00 |  Увага: у столиці відбудуться тимчасові відключення водопостачання
images images images
01:00 |  Користувачі електронної пошти Gmail почали отримувати спам від самих себе
images images images
22:00 |  Експерти вказали на продукти, які небезпечно їсти перед сном
images images images
20:00 |  Придбай книгу – допоможи котику: у Києві стартував благодійний аукціон
images images images
18:00 |  Положення про Громадський бюджет та Параметри ГБ на 2019 рік оприлюднено у газеті "Хрещатик"
images images images
images
украинские новости RSS канал новини RSS  |  всi новини
images

архів | документи | реклама | контакти
разделительная полоска


images images ДОКУМЕНТИ  
images
images Рiшення Київради
images
images Розпорядження
images
images Нормативно-правовi акти 
images
images Укази Президента України
images
images Постанови
images
images Накази
images
images Проекти
images
images Документи інших відомств
images
© Редакцiя газети "Українська столиця".

У разi використання матерiалiв сайту,
посилання на www.stolytsya.kiev.ua обов'язкове.

Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin